Mój autystyczny synek Maciej
Blog > Komentarze do wpisu

Dziś Światowy Dzień Autyzmu

 Przedstawiciele państw członkowskich ONZ, głęboko poruszeni wysoką skalą występowania Autyzmu wśród dzieci we wszystkich regonach świata, ustanowili 2 kwietnia Światowym Dniem na Rzecz Autyzmu.

W dniu 21 stycznia 2008r. podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych podjęto decyzję, by wyznaczyć 2 kwietnia jako Światowy Dzień Autyzmu, który ma być obchodzony każdego roku poczynając od roku 2008.
Dzień Autyzmu ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych tą chorobą.

Autyzm staje się właśnie jedną z niewielu chorób oficjalnie zaliczanych przez ONZ do najgroźniejszych - obok AIDS, cukrzycy i raka.

Znalazłam artykuł na onecie i wklejam go tutaj.

"2 kwietnia obchodzony jest podobno Światowy Dzień Autyzmu.

"Podobno" - bo trudno znaleźć chociaż cień informacji na ten temat w dzisiejszych gazetach czy portalach internetowych.
Szkoda.

Autyzm nazywany jest epidemią XXI wieku. Statystyki podają, że w USA jedno na 150 dzieci jest autystyczne. W Polsce takich statystyk nie ma... bo się ich nie prowadzi! Zresztą o czym mówić, skoro w Warszawie jest 1 (JEDNA) państwowa szkoła dla dzieci z autyzmem, a w pozostałych miastach jest jeszcze gorzej?

Autyzm powinien być jak najszybciej zdiagnozowany i jak najszybciej powinno rozpocząć się terapię, która umożliwi w wielu przypadkach lepsze funkcjonowanie autysty. U nas nadal zdarza się, że dziecko objęte opieką Ośrodka Wczesnej Interwencji przez kilka lat nie ma postawionej właściwej diagnozy!!! "Wykrycie" autyzmu u 6-latka?! To kilka straconych lat! Jeśli ma się wystarczająco dużo samozaparcia i pieniędzy to dobrze, bo terapię trzeba swojemu dziecku zafundować na własny koszt. Nie ma prawie żadnego wsparcia dla rodziców i rodzeństwa autystycznego dziecka, a oni często przeżywają prawdziwe dramaty.
Ponieważ temat "nie istnieje", społeczeństwo czerpie wiedzę o autyzmie z amerykańskich filmów "na podstawie faktów", czyli "identyczne z naturalnym", codzienne życie stawia przed rodzicami takich dzieci nie lada wyzwania! Chociażby wyjście do centrum handlowego, restauracji czy zoo.

Autystyczne dziecko nie ma na twarzy wypisanej choroby, więc jego zachowanie często jest odbierane jako przejaw złego wychowania, a to powoduje  dodatkowe utrudnienia, w postaci komentarzy zdegustowanych obserwatorów. Bo skąd mają wiedzieć, co to jest i jak się zachować? Mamy oznakować nasze dzieci? Albo nie wychodzić z nimi z domu? Irytują mnie zniesmaczone pańcie, taksujące spojrzeniem mojego syna, który w sklepie głośno powtarza po raz piąty "nie ma soku". Irytują mnie teksty "niech pani wyprowadzi to dziecko", albo zdziwienie, że uczę go jak zamówić i zapłacić za pizzę. I brak zrozumienia, że on też ma prawo znaleźć się w miejscu publicznym. I nauczyć się funkcjonować wśród tzw. zdrowego społeczeństwa.

Szkoda,że taki dzień jak dzisiejszy, nie stał się okazją do napisania kilku słów na temat".

Wpisałam w googlach frazę "Światowy dzień autyzmu". Wprawdzie trochę znalazłam materiału,ale nic konkretnego. Ciekawa jestem w w "Wiadomościach" wspomną choć słowem o tym szczególnym dniu :(( Dziś.. 2 kwietnia jest też rocznica śmierci naszego ukochanego Papieża. Boję się, że temat autyzmu przejdzie bez echa, w zderzeniu się z tak ważną rocznicą jak śmierć J.P.II. A przeciez trzeba jak najwięcej mówić o tej chorobie. Bo ludzie, którzy nigdy nie mieli do czynienia z autystą, nie są w stanie zrozumieć pewnych zachowań takiego człowieka.

czwartek, 02 kwietnia 2009, moniag74

Polecane wpisy

  • czerwcowy wieczór

    Zawsze wracam tu z myślą o zamknieciu bloga,jednak jakiś sentyment do niego czuję.. Ciężko jest zniszczyć coś co przez jakiś okres pomagało mnie i co pomaga nad

  • stowarzyszenie?

    Poważnie zastanawiamy się nad utworzeniem stowarzyszenia, tzn my- rodzice dzieci autystycznych. Poczynilismy już ku temu odpowiednie kroki,zobaczymy co z tego w

  • Kontrowersyjnie?

    Znalazłam ww sieci ciekawy artykuł Marka Balickiego- lekarza, obecnego posła. Co o tym myślicie? Zapraszam do dyskusji. "Czy Ecstasy może pomóc w leczeniu autyz

Komentarze
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2009/04/02 22:00:27
www.naukapozaszkola.blog.onet.pl to mój blog, wpisałam wiadomości o autyzmie. poruszyła mnie audycja w Radio Gdańsk na ten temat, o Mateuszu....
Pozdrawiam serdecznie.
Marzena Reszke
-
2009/04/06 12:30:41
Nooo nareszcie jesteś :))...pozdrawiam Monia:)) będę czekać z niecierpliwością na kolejne notki ...buziaki posyłam,:))
-
darialorek
2012/07/16 21:03:44
AUTYZM, A REALNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH MÓZGU. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA W XXI WIEKU: INFO (BIOLOGICZNA POMOC) *****

PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU CHORÓB / OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość wszelkich tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania wszelkich chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.
Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. *****
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL
ADRES: www.instytutirl.com.pl/

BH.305.
ENGLISH VERSION: www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.
wpisz sie
ZielonyMail.com Centrumreklamy.com